‘Son 10 günde ne oldu?’

AYŞEGÜL KAHVECİOĞLU Ankara – AK Parti’nin özellikle seçimden önceki son 10 günde ciddi bir oy erimesi yaşadığı tespiti yapılırken, çalışma gruplarından biri ağırlıklı olarak son 10 günde seçmen davranışını neyin etkilediğine odaklanacak. Diğer çalışma grupları ise teşkilâtla adayın arasında sorun yaşanan il ve ilçelerdeki tabloyu, aday tercihinde yanlışlık olup olmadığını ve bu açıdan il ve ilçelerdeki durumu tespit edecek. Vatandaşın bundan sonraki döneme ilişkin beklentilerini ölçecek. Bu amaçla her ilçede 30-40 açık uçlu soruyla seçmene eğilim yoklaması yapılacak.

AK Parti AR-GE Başkanı Mustafa Şen’e bağlı olarak kurulacak çalışma grupları, özellikle seçmenin oy verme davranışını etkileyen nedenleri tek tek masaya yatıracak.

Edinilen bilgiye göre MYK toplantısında AK Parti kurmayları seçmenin anketlerdeki toparlanmanın aksine oy verme davranışını seçimlere son 10 gün kala değiştirdiği tespitini yaptı. Bu tespit doğrultusunda, çalışma gruplarından bir ekip özellikle bu süreci inceleyecek ve son 10 günde seçmen davranışını neyin etkilediğinin analizini yapacak.

Sahada eğilim yoklaması yapılacak

Diğer çalışma grupları teşkilâtla adayın arasında sorun yaşanan il ve ilçelerdeki tabloyu, aday tercihinde yanlışlık olup olmadığını ve bu açıdan il ve ilçelerdeki durumu tespit edecek. Vatandaşın bundan sonraki döneme ilişkin beklentilerini ölçecek. Ayrıca, vatandaşın önümüzdeki sürece ilişkin hükümetten beklentileri de ölçülecek. Yapılan bu anketler de çalışma kurullarda değerlendirilip, ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sunulacak.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir