Altında kritik gün. Herkes o saate kilitlendi

Değerli metaller grubunun parlayan yıldızı olan ons altın haftayı yatay bir seyirde kapatmaya doğru ilerliyor. Geçtiğimiz günlerde derin kayıplar veren değerli metal, bugün yoğun veri gündemi öncesinde sessiz bir bekleyişte.

Ons altın 09.25’te 2.300 seviyesinde bulunuyor. 19 Nisan’dan itibaren jeopolitik risklerin azalmasıyla beraber 2.431 dolar seviyesinde satıcılı seyir başlatan değerli metal 2.281 seviyesine kadar geriledi. Ons altın bu seviyeden yeniden toparlanma çabalarında bulunuyor.

GRAM ALTINDA NELER YAŞANIYOR?

Gram altın da haftanın son gününde yatay bir seyir sergiliyor. Ons altın ve dolar kuru arasında sıkışıp kalan gram altın, bugün aynı saat diliminde 2.397 TL seviyesinde bulunuyor.

Geçtiğimiz günlerde dolar kurunda görülen geri çekilme ve ons altında ki satıcılı seyrin etkisiyle kayıplar veren gram altın, bugün iki dinamitte görülen toparlanmadan etkilenerek kayıplarını telafi etmeye çalışıyor.
18 Nisan’da 2.532 TL’ye kadar yükselen gram altın yaşanan gelişmelerin etkisiyle 2.372 TL’ye kadar geriledi. Gram altında görülen bu satıcılı seyir yatırımcılar tarafında tedirginlik yarattı.

EKONOMİK GÜNDEM

Küresel piyasalarda bugün altın için kritik veri akışları bekleniyor. Hem yurtiçi tarafta hem de ABD tarafında yoğun veri akışları bekleniyor.

Bugün yurtiçinde enflasyon rakamları takip edilecek. Enflasyonun yıllık bazda yüzde 70,33 olarak açıklanması beklenirken, aylık bazda ise 3,40 olarak açıklanması bekleniyor. Yurtiçi taraftan gelecek olan bu veri dolar kurunda etkili oluşturabilir. Dolar kurunda görülecek hareketlilik ise gram tarafını etkileyebilir.

ENAG’da enflasyon rakamlarını açıkladı. ENAG’a göre enflasyon aylık bazda yüzde 5,02 artarken yıllık enflasyon ise yüzde 124,35 olarak açıklandı.

ABD tarafında ise tarım dışı istihdam ve işsizlik rakamları takip edilecek. TSİ 15.30’da açıklanacak olan tarım dışı istihdam verisinin 238 bin olarak açıklanması bekleniyor. İşsizlik oranın ise yüzde 3,8 olarak açıklanması bekleniyor. Gelecek olan bu veri dolar tarafını etkileyebilir. Dolar tarafında yaşanacak hareketlilik ons altında etki oluşturabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir